Warszawa | 6 – 9 czerwca
Wrocław | 13 – 16 czerwca
2024

WTF

WTF Fest

WTF FEST to festiwal filmów dziwnych, pokręconych i genialnych w swoim celuloidowym absurdzie.

Z niektórych pokazów tych filmów krytycy wychodzili, trzaskając drzwiami. Kilka z nich to test dla granic wytrzymałości widowni. Wśród produkcji są też festiwalowe perełki, robiące takie wrażenie, że ogląda się je w całkowitym milczeniu i z rozszerzonymi źrenicami. A wszystkie to dziś dzieła kultowe, które zapisały się na zawsze w światowej kinematografii. Filmy tak szalone, że czasem wybuchają twórcom i widzom w twarz. Takie właśnie tytuły pokażemy na premierowej edycji WTF FEST – festiwalu filmów dziwnych, szokujących, czasami niesmacznych, ale zawsze świetnych i wyrazistych.

Przygotujcie się na seanse, które odcisną piętno na waszej psychice. Po nich nic już nie będzie takie, jak wcześniej.

O nas

WTF Fest to festiwalowy młodszy brat, kultowego i wyróżnianego na całym świecie festiwalu horroru, fantastyki i mrocznego kina arthouseowego Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival, który już od dekady prezentuje polskiej widowni najlepsze premiery z całego globu. Sekcja WTF tego festiwalu cieszyła się takim wzięciem, że szanowne kierownictwo Splat!FilmFest postanowiło zorganizować osobną imprezę, na której fani dziwnego kina będą mogli obejrzeć filmy, które zachwycają i szokują od kilku dekad.

Pomysłodawczynią, dyrektorką artystyczną i producentką WTF Fest jest Monika Stolat, a organizatorem Nowa Aleksandria.

Zespół

Monika Stolat – pomysłodawczyni, dyrektorka artystyczna i producentka WTF FEST. Zajmuje się również straszeniem ludzi. Mrozi krew w żyłach jako dyrektorka artystyczna i producentka międzynarodowego festiwalu nowego kina gatunkowego, horrorów, fantastyki i bezkompromisowego kina arthousowego Splat!FilmFest International Fantastic Film Festival. Mózg operacji i programerka ogólnopolskiego cyklu Najlepsze z Najgorszych i Kultowych Klasyków od Splat!FilmFest. Fanka kina wyrazistego, dziwnego i mrocznego.

Marta Górna – autorka opisów filmów, redaktorka WTF FEST. Poza tym dziennikarka, autorka bloga Górna Ogląda, na którym pisze o filmach klasy B, C i bez klasy. Fanka westernów, Rogera Cormana, Charlesa Banda i thrillerów erotycznych ery VHS.

Małgorzata Cichalewska, Olga Obel – tłumaczki napisów do filmów WTF FEST.

Partnerzy

Najlepsze z Najgorszych

Ogólnopolski, całoroczny cykl filmowy kina klasy B, od starych, amerykańskich filmów s-f z kosmitami i latającymi spodkami wiszącymi na sznurkach, przez przebojowe kino akcji lat 80. z nieskazitelnymi bohaterami w ortalionowych dresach, po horrory z gumowymi potworami.

Niskie budżety, absurdalne dialogi, kiepskie aktorstwo, nielogiczna fabuła a także zaangażowanie i pasja autorów to tylko niektóre cechy wspólne najgorszych filmów w historii kinematografii światowej, które prezentowane są na przeglądzie. Filmy Najlepsze z Najgorszych rozbudzają wśród widzów miłość do filmów tak złych, że aż dobrych od 2015 roku. Dotychczas odbyło się kilkaset seansów i wydarzeń.

Cykl odbywa się przez cały rok, co miesiąc w 10 miastach w Polsce.

Kuratorka: Monika Stolat, organizator: Nowa Aleksandria.

Splat!FilmFest – International Fantastic Film Festival 

Festiwal nowego kina grozy, fantastyki, kina gatunkowego i bezkompromisowego kina arthousowego.

Jego misją jest prezentowanie kina mrocznego, szalonego, dzikiego i pięknego. W programie znajdują się premiery najlepszych światowych filmów kina gatunkowego (m.in. horrory, thrillery, mroczne dramaty, czarne komedie, s-f, fantasy), których nie można zobaczyć na żadnym innym festiwalu w Polsce i które nie posiadają jeszcze w Polsce dystrybucji kinowej. A wszystko w niezwykłej oprawie. Splat!FilmFest to zarówno świetna rozrywka jak i wielkie kino. 

10. Splat!FilmFest, odbywa się w dniach: 24-31 października 2024 w Warszawie (Kinoteka) oraz we Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty).

Dyrektorka artystyczna: Monika Stolat, organizator: Nowa Aleksandria.

Kultowe Klasyki od Splat!FilmFest 

Całoroczny cykl, w którego repertuarze znajdują się filmy o szczególnym znaczeniu, mocne, wyraziste i ponadczasowe, które mimo upływu lat, zmieniających się gustów i trendów nie straciły na przesłaniu i sile rażenia.

Cykl odbywa się przez cały rok, co miesiąc w Warszawie (Kinoteka) i Wrocławiu (Kino Nowe Horyzonty) oraz w okresie wakacyjnym plenerowo w ramach „Kina Zachodzące Słońca” Kinoteki.

W ramach Kultowych Klasyków odbyły się m.in. pokaz „Szczęk” na basenie olimpijskim, seans „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną” z okazji 50-lecia filmu, „Lśnienia”, „Mechanicznej pomarańczy”, „Egzorcysty”, „Terminatora” i wielu innych filmów rzadko prezentowanych na dużym ekranie.

Kuratorka: Monika Stolat, organizator: Nowa Aleksandria.